كمپين آگاه رساني مبارزه با دخانيات

در ایران به عنوان کشوری در منطقه مدیترانه شرقی، آمار بسیار نگران کننده است. در حال حاضر، ایران حدود 10 میلیون ( 27  درصد مردان و 4/3 درصد زنان ایرانی) سیگاری دارد که با گذر زمان سهم نوجوانان و جوانان در حال افزایش است. اگر چه بیش از نیمی از موارد مرگ و میر ناشی از سیگار در سنین میانسالی (35 الی 59 سالگی) اتفاق می افتد اما مطالعات نشان داده اند که 80 درصد افراد سیگاری، کشیدن سیگار را پیش از 18 سالگی آغاز کرده اند. البته این رقم در ایران کمتر و حدود 60 درصد می‌باشد. سن شروع مصرف سیگار در ایران به 12 الی 14 سال کاهش پیدا کرده که با توجه به اینکه ایران از نظر هرم جمعیتی، یک جمعیت جوان محسوب می شود، لذا وضعیت را نگران کننده تر از قبل می سازد. بنابراین اهمیت مداخله خصوصا در این سنین حساس، به جهت پیشگیری از مصرف سیگار، دو چندان می گردد. بررسی علل مرگ ومیر انسانها در سطح جهان و ایران نشان میدهد در دنیا، هر 7 ثانیه و در ایران هر 10 دقیقه یک نفر جان خود را بر اثر ابتلا به عوارض مرتبط با مصرف سیگار از دست میدهد که رقم قابل توجهی است.

کمیته تخصصی سلامت عمومی (SCOPH) انجمن دانشجویان پزشکی دانشگاه  علوم پزشكي تهران، با همراهي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي ايران و دانشگاه شهيد بهشتي، كمپين سراسري آگاهي رساني مبارزه با دخانيات را با همكاري شركت داروسازي كوثر برگزار كرد.

اين كمپين در تاريخ ششم و هفتم آبان ماه در پارك ملت، برج ميلاد و فروشگاه شهروند ميدان آرژانتين با همكاري دانشجويان پزشكي و  نمايندگان علمي داروسازي كوثر برگزار گرديد.

در ابتدا قرار بود كمپين در شش نقطه از شهر بگذار گردد اما با همكاري نكردن مترو تهران و پارك آب آتش كمپين برگزار گرديد.

اهداف اصلی پروژه:

  1. افزایش سطح آگاهی جامعه در مورد عوارض سیگار و دخانیات و اعتیاد
  2. ایچاد زمینه آموزش و کمک به افراد در معرض دخانیات
  3. سنجش میزان اطلاعات افراد جامعه درباره ی بیماری از طریق ارائه پرسش نامه

داروسازي كوثر با حضور در اين كمپين و همراهي با دانشجويان پزشكي جايگاه خود را پس از 50 سال فعاليت مستمر در ميان مردم تثبيت نمود. اين حضور در راستاي رسيدن به شعار شركت ((به پشتوانه نيم قرن تجربه سرآغازي در توليد محصولات نوين)) بود. در اين كمپين به افراد سيگاري كه مقدار سيگارشان بيش از 10 نخ در روز بود وارنيكلين معرفي شد و همچنين اسمامي داروخانه هايي كه محصول ما را دارند به آنها عرضه شد.

دیدگاهتان را بنویسید